Provisional NW Night League Results 2014-15 Arrowe Park 08/11/14 Univ Cumbria & Williamson Park 22/11/14 Beacon Park 29/11/14 Townley Park & Colliery 6/12/14 Summerhouse Knott 10/1/15 Irwell Valley 24/11/15
M18-                      
Name Club Age   Points Events DEE SROC SELOC PFO LOC MDOC Extras NN Ave
Edward Calow DEE M 18 65 2   30       35     32.50
James McCann MDOC M 14 46 3   20 26     0     15.33
Matthew Felbaum MDOC M 16 40 1   40             40.00
Noah Howlett LOC M 16 35 1   35             35.00
Antoni Pawlikowski IND M 8 20 1     20           20.00
Alexander Mitchell HOC M 12 18 1       18         18.00
Christian Wood PFO M 12 17 1       17         17.00
Ben Parton BRGS Hawks M 12 12 1       12         12.00
Caleb Thornber BRGS Hawks M 12 11 1       11         11.00
Sebastian Mitchell HOC M 10 10 1       10         10.00
Arthur Mitchell HOC M 10 0 1       0         0.00
Sam Crawshaw EPOC M 12 0 1           0     0.00
Ben Dempsey MDOC M 14 0 1           0     0.00
Adrian Pawlikowski IND M 14 0 1     0           0.00
        0 0                 0.00
                             
M19-39                            
Name Club Age   Points Events DEE SROC SELOC PFO LOC MDOC Extras NN Ave
Pete Kidd SELOC M 35 115 4 40   37 38 30       36.25
Chrsitopher Embrey JOK M 21 111 4   31   40 34 37     35.50
Andrew Ward ULOC M 21 78 3 28 26   24         26.00
Stuart Anders SELOC M 21 75 4 30 16 29   0       18.75
Robert Normanton DEE M 21 66 2   37   29         33.00
Chris Heppenstall LOC M 35 36 1         36       36.00
Ian Williams SELOC M 21 30 1     30           30.00
Stephen Horrocks PFO M 21 30 1       30         30.00
Matthew Rooke LOC M 21 29 1   29             29.00
Luke Douglas ULOC M 20 28 1       28         28.00
David Roome SROC M 21 25 1       25         25.00
James Merrington DEE M 35 0 1 0               0.00
        0 0                 0.00
                             
M40+                      
Name Club Age   Points Events DEE SROC SELOC PFO LOC MDOC Extras NN Ave
Quentin Harding SROC M 50 117 3     40   38 39     39.00
John Embrey DEE M 55 114 6 38 38 0 36 37 38     31.17
Iain Bell DEE M 50 108 4 39 32 32 37         35.00
John Britton MDOC M 60 105 5 35 24 36 34 28       31.40
Mark Sammon SELOC M 40 101 5 36 23 33 32 24       29.60
Pauly-D Jones DEE M 45 100 4 34   34   27 32     31.75
Dave McCann MDOC M 50 96 4 33 22 35     28     29.50
Chris Roberts SROC M 55 88 3       33 25 30     29.33
Christopher Calow DEE M 60 86 4   20 0 35   31     21.50
Kevan Latham SELOC M 55 85 4   19   30 26 29     26.00
Steve Richards SELOC M 60 79 5 27 25   21 27 14     22.80
Jon Hateley DEE M 50 75 2     39     36     37.50
Julian Lailey SROC M 65 73 3   29     23 21     24.33
Grahame Horrocks PFO M 50 73 3     29 22   22     24.33
Stephen Round SELOC M 60 71 4 25 22 24 19         22.50
Mark Seddon SELOC M 50 67 3   33 0     34     22.33
Derek Fyer LOC M 60 64 2         31 33     32.00
Jeff Ball SROC M 45 59 2   30     29       29.50
Roy McGregor SROC M 45 58 2       29   29     29.00
David Downes WCOC M 60 54 3   28   26 0       18.00
Bob Elmes DEE M 65 51 4 22     14 0 15     12.75
Chris Rostron MDOC M 65 50 2       27 23       25.00
Steve Felbaum MDOC M 50 49 2   18   31         24.50
Hamish Willis PFO M 55 43 2     28 15         21.50
Mike Johnson SROC M 50 39 1   39             39.00
Duncan Harris DEE M 45 37 1 37               37.00
Ian Smith-Ward LOC M 45 35 1         35       35.00
Nick Howlett LOC M 45 34 1   34             34.00
Peter Haines AIRE M 60 33 1         33       33.00
Matthew Cochrane SROC M 60 31 1     31           31.00
Steve Dempsey MDOC M 50 30 1           30     30.00
Eddie Speak MDOC M 60 28 4     0 0 28 0     7.00
Steve Wilson PFO M 40 28 1   28             28.00
Edward Halliwell DEE M 40 28 1     28           28.00
Warren Mason IND M 45 27 1   27             27.00
Tim Donovan LOC M 50 26 1         26       26.00
Martin Green MDOC M 60 25 1           25     25.00
Darren Baker DEE M 45 25 1   25             25.00
David Rose SELOC M 65 24 1           24     24.00
Paul Ferguson SROC M 60 24 1   24             24.00
Selwyn Wright LOC M 50 24 1         24       24.00
John Pullin LOC M 60 23 1   23             23.00
Anthony Brockway DEE M 50 23 1 23               23.00
Tony Marlow SROC M 45 21 1   21             21.00
Chris Owen MDOC M 55 19 1 19               19.00
Richard Catlow PFO M 65 17 1       17         17.00
George Crawford-Smith PFO M 70 16 1   16             16.00
Paul Speed SELOC M 40 14 1   14             14.00
Simon Cane LOC M 65 0 1         0       0.00
Mike Hind CLARO M 60 0 1         0       0.00
Dave Walton LOC M 60 0 1         0       0.00
Andrew Wood PFO M 55 0 1       0         0.00
Simon Bourne EPOC M 45 0 1       0         0.00
Simon Fox IND M 45 0 1   0             0.00
Andrew McRoyall IND M 45 0 1         0       0.00
        0 0                 0.00
                             
W18-                      
Name Club Age Points Events DEE SROC SELOC PFO LOC MDOC Extras NN Ave
Hannah Goldswain & Anuli Clough PFO W 16 22 1     22           22.00
Aniela Pawlikowski IND W 12 20 1     20           20.00
Anna Harris DEE W 12 20 1 20               20.00
Rosalind Williams SELOC W 5 18 1     18           18.00
Chloe Brotherton PFO W 16 14 1       14         14.00
Annie Brown & Alex Crawshaw AIRE W 14 0 1           0     0.00
Hannah Hateley DEE W 16 0 1           0     0.00
        0 0                 0.00
                             
W19-39                      
Name Club Age Points Events DEE SROC SELOC PFO LOC MDOC Extras NN Ave
Heather Gardner SROC W 21 118 5   36 38 39 39 40     38.40
Alison Fryer MDOC W 21 76 3       23 30 23     25.33
Hollie Orr LOC W 21 40 1         40       40.00
Katie Wright LOC W 20 32 1         32       32.00
Catherine Wilson PFO W 35 27 1       27         27.00
Madeleine Moyle IND W 21 20 1       20         20.00
Arrabella Whaite IND W 21 19 1       19         19.00
Lynne Merrington DEE W 21 18 1 18               18.00
Emma Lawson IND W 21 16 1       16         16.00
Elizabeth Pain JOK W 21 14 3   14   0 0       4.67
Laura Fennimore ULOC W 21 13 1       13         13.00
        0 0                 0.00
                             
W40+                      
Name Club Age Points Events DEE SROC SELOC PFO LOC MDOC Extras NN Ave
Sian Calow DEE W 50 84 6 32 19 27 20 25 20     23.83
Jane McCann MDOC W 45 79 4 29 20 30     19     24.50
Jacqueline Embrey HOC W 55 70 6 24 21 25 16 21 16     20.50
Julie Laverock IND W 45 62 3 26 18   18         20.67
Diana McClure LOC W 60 39 2   17     22       19.50
Juliet Bentley SROC W 45 30 2       13   17     15.00
Jo Cleary LOC W 50 29 1         29       29.00
Judith Wood PFO W 50 28 1       28         28.00
Elaine Sutton DEE W 45 27 1   27             27.00
Amanda Crawshaw EPOC W 45 27 1           27     27.00
Charlotte Somerscocks LOC W 50 26 1   26             26.00
Sophie Brown AIRE W 40 26 1           26     26.00
Jill Cochrane SROC W 55 23 1     23           23.00
Sue Birkinshaw MDOC W 75 20 1           20     20.00
Maggie Hateley DEE W 50 18 1           18     18.00
Rowena Browne SROC W 50 17 1   17             17.00
Beryl Offley LOC W 60 15 1   15             15.00
Kathryn Willis PFO W 50 15 1       15         15.00
Josie Greenhalgh SELOC W 40 15 1   15             15.00
        0 0                 0.00
                             
Northern Nights non NWOA or n/c                    
                            0.00
Totals `                    
Name Club Age Points Events DEE SROC SELOC PFO LOC MDOC Extras NN Ave
Total Competitors at each event         6 22 46 30 48 36 36 0   36.33
Average Competitors per event         37            
Total Competitors         218          
Competitors who attended at least 2 events         41          
Competitors who attended at least 3 events         30          
Competitors who attended all 4 events         19          
Competitors who attended all 5 events         7          
Competitors who attended all 6 events         3          
Competitors with Score at least 100         9            
 
 
Total scores for each event           615 1123 734 1021 822 808
                       
Brown finishers at NN (LOC) event                      
Blue finishers at each event           9 27 13 14 18 12
Green finishers at each event           9 17 9 18 10 17
Short Green finishers at NN (LOC) event                      
Orange finishers at each event           3 1 3 11 0 1
Brown Total scores for NN(LOC) event                   0  
BlueTotal scores for each event           324 729 442 469 567 414
Green Total scores for each event           234 374 234 387 255 374
Short Green Total scores for NN (LOC) event                   0  
Orange Total scores for each event           57 20 57 165 0 20
Total scores for each event           615 1123 733 1021 822 808
 
Points are awarded as follows:
Brown: 40,39,38,.10 (All finishers receive 10 points)
Blue: 40,39,38,.10 (All finishers receive 10 points)
Green: 30,29,28,.10 (All finishers receive 10 points)
Short Green: 30,29,28,.10 (All finishers receive 10 points)
Orange: 20,19,18,.10 (All finishers receive 10 points)
Points on a course are allocated to Individuals first and then 'Groups' .
Shadowing individuals is allowed but helping will be classified as a group.
Best 3 of the results count. Age groups as above
NN(LOC) event, NWNL points awarded to NWOA competitors and additionally to Non NWOA competitors who have scored in an earlier NWNL event
 
For Full copy of results please send Stamped Addressed Envelope to:  
Chris Rostron. Consulate of Finland, 5, Bramway, High Lane, Stockport, Cheshire SK6 8EN Tel 01663 764799  
or email chris.rostron@ntlworld.com